Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Yumurtalık kanseri ameliyatları

  • Anasayfa
  • Yumurtalık kanseri ameliyatları

Yumurtalık kanseri ameliyatları

Yumurtalık kanseri ameliyatları, hastanın kanserin evresine, yayılımına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yumurtalık kanseri için kullanılan cerrahi prosedürlerden bazıları şunlardır:

  1. Total Abdominal Histerektomi (TAH) ve BSO (Bilateral Salpingo-Ooforektomi): Bu prosedürde, rahim, rahim ağzı, fallop tüpleri ve yumurtalıklar çıkarılır. Bu, yumurtalık kanserinin evresine ve yayılımına bağlı olarak, kanserin yayıldığı veya metastaz yaptığı diğer dokuların da çıkarılması gerekebilir.

  2. Bilateral Salpingo-Ooforektomi (BSO): Yumurtalık kanseri teşhisi konmuş bir kadında, çoğu zaman yumurtalıklar ve fallop tüpleri çıkarılır. Bu, kanserin ileri evrelerinde veya diğer organlara yayıldığında sıklıkla uygulanır.

  3. Omentektomi: Eğer kanser omentum adı verilen karın zarına yayılmışsa, omentumun çıkarılması gerekebilir.

  4. Pelvik ve Para-aortik Lenf Nodu Diseksiyonu: Yumurtalık kanseri, lenf nodlarına metastaz yapabilir. Bu nedenle, pelvik ve para-aortik lenf nodlarının çıkarılması, kanserin yayılmasını önlemek için önemli olabilir.

  5. Debulking Cerrahisi (Cerrahi Debülking): Eğer yumurtalık kanseri yayılmışsa veya büyük tümör kitleleri mevcutsa, cerrahinin amacı tümör kütlesini en aza indirmektir. Bu, diğer tedavilerin (kemoterapi, radyoterapi) daha etkili olmasını sağlayabilir.

Yumurtalık kanseri cerrahisi, çoğu zaman diğer tedavilerle (kemoterapi, radyoterapi) birlikte kullanılır. Cerrahi genellikle kanserin tümör yükünü azaltmak ve hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için uygulanır. Ancak, cerrahi müdahale bazen sadece tanı koymak veya biyopsi yapmak için de gerekebilir.

Her hasta için en uygun tedavi planı, kanserin evresine, yayılma durumuna ve genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Yumurtalık kanseri teşhisi konmuş hastaların, tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirilmeleri ve bir multidisipliner ekibin (cerrah, onkolog, radyasyon onkoloğu) gözetiminde değerlendirilmeleri önemlidir.